htaccess

about us page title image
 • htaccess

  htaccess

  به نام یزدان پاک و توانا

  در این آموزش قصد معرفی فایل htaccess را به شما عزیزین داریم و تاثیرات این فایل رو در سئو سایت شما بررسی میکنیم .

  ابتدا یک تعریف ار فایل htaccess میکنیم .

  htaccess یک فایل بسیار ساده با محیط txt هست این فایل وظیفه پیکربندی سایت شما در سرور های اشتراکی را بر عهده دارد . این فایل تنها در سرور های لینوکس موجود است “.” موجود در ابتدای

  این فاین نشان دهنده مخفی بودن این سایت بر روی سرور های لینوکس است . و توسط این فایل شما میتوانید بر روی پیغام های خطا مدیریت کامل داشته باشید .

  محل اصلی این فایل در دایرکتوری اصلی سایت شما است .

  شاید خیلی از شما بگویید که وظیفه اصلی این فایل پیکربندی سایت است پس این فایل چه نقشی در سئو سایت ما دارد ؟ در پاسخ میگویم که عجله نکنید در ادامه خواهید فهمید .

  حتما تا الان به سایت هایی رفته اید که ارور هایی مانند ۴۰۴ را دیده اید شاید بپرسید که این خطا به چه دلیل است ؟ چرا صفحه ای با خطای ۴۰۴ در گوگل ایندکس شده است ؟

  دلیل این ارور موجود نبودن صفحه درخواستی است . این صفحه ای که شما درخواست کرده اید در این سایت موجود نیست پس ارور ۴۰۴ را به شما نمایش داده است .

  پس چرا در گوگل ثبت شده است ؟ باید بگویم که ثبت شدن این صفحه دلیل دارد . دلیل هم این است که این صفحه از قبل ۴۰۴ نبوده است ، یک محتوا داشته است به همین دلیل گوگل این مطلب را در

  دیتابیس خود ثبت کرده است .

  دلیل به وجود آمدن این خطا تغییر در url (آدرس سایت) است . حالا این تغییر ممکنه است تغییر در دامین باشد ، مثلا دامنه .ir رو به .com عوض کرده اید یا حتی ممکن است افزونه  ای نصب کرده

  اید که یک تغییر کوچک در آدرس سایت شما به وجود آورده است این تغییر باعث میشود که کل ایندکس های شما در گوگل تبدیل به خطای شود . حالا چه خطایی ؟ گوگل از کجا متوجه میشود که خطا ۴۰۴ است ؟

  این همه مطلب رو گفتم که به این نتیجه برسم :

  گوگل اگر نتواند نوع خطای سایت شما را تشخصی دهد . خطا را به عنوان soft error ثبت میکند . که بسیار در سئو شما نقش منفی دارد .

  شما به وسیله فایل htaccess میتوانید گوگل را راهنمایی کنید که نوع خطا را درست متوجه شود .

  مثلا شما یک صفحه html برای خطای ۴۰۴ طراحی میکنید و قصد دارید که زمانی که این خطا اتفاق افتاد (حالا به هردلیلی) این صفحه به کاربر نمایش داده شود . به دین منظور شما باید آدرس این صفحه خطا را توسط htaccess به کاربر یا موتور جستجو نشان دهید . به کد زیر دقت کنید :

  ErrorDocument 404 /404.php

  این کد میگه که اگر خطای ۴۰۴ اتفاق افتاد فایل

  ۴۰۴٫php

  رو به نمایش بزار .

  یکی دیگر از ویژگی های فایل htaccess اجرای سایت با www و بدون www  میباشد . (در آینده به طور کامل در این مورد بحث خواهیم کرد .)

  RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^icseo\.ir
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.icseo.ir/$1 [R=permanent,L]
  

  در کد بالا سایت icseo در تمام حالت ها با www اجرا میشود . که در آینده در این مورد به طور مفصل بحث خواهیم کرد .

  توسط کد زیر میتوانید مانع کپی برداری عکس های سایت شما توسط سایر سایت های دیگر شوید (این مورد بیشتر برا جلوگیری از مصرف بیش از اندازه پهنای باند است .)

  توسط این کد تنها آدرس لوگوی شما در سایت های مقصد نمایش داده میشود .

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://(www\.)?domain111\.com/ [NC,OR]
  RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^http://(www\.)?domain222\.com/ [NC]
  RewriteRule \.(jpe?g|gif|png)$ images/icseo_logo.gif [L]
  

  توسط کد زیر شما میتوانید browser caching رو از بین ببرید . browser caching باعث میشود که سرعت لود سایت شما کاهش پیدا کند :

  # ۴۸۰ weeks <FilesMatch "\.(ico|pdf|flv|jpg|jpeg|png|gif|js|css|swf)$"> Header set Cache-Control "max-age=290304000, public" </FilesMatch> # 2 DAYS <FilesMatch "\.(xml|txt)$"> Header set Cache-Control "max-age=172800, public, must-revalidate" </FilesMatch> # 2 HOURS <FilesMatch "\.(html|htm)$"> Header set Cache-Control "max-age=7200, must-revalidate" </FilesMatch>
  
  

  و خیلی از ویژگی های دیگر که در ادامه با آن ها اشنا میشوید .

  امیدوارم که این این مقاله هم مورد پسند شما واقع شده باشد . تمامی سوالات خود را در انجمن ما مطرح نمایید . برای ورود به انجمن روی این نوشته کلیک کنید .

  حق نگهدارتان .

  ICSeo

  امیررضا هستم . ۵ سال است در ضمینه سئو فعالیت میکنم . و تمامی موتور های جستجوگر را در این مدت آنالیز کرده ام . گروه ایمیلی icseo افتتاح گردید .

  More Posts - Website

  Follow Me:
  TwitterGoogle Plus

  Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

  دیدگاه خود را بنویسید

  لطفا توجه کنید که پس از تایید نظر شما توسط مدیر , برای شما ایمیل تایید ارسال خواهد شد*

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE